Atlas w świecie win – Jancis Robinson

Jancis Robinson była moją mentorką na długo zanim się spotkałyśmy.


Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki Oxford Companion to Wine przekładając jej kartki w przygotowaniu do egzaminu sommelierskiego z International Sommelier Guild miałam ciche marzenie by poznać tą wyjątkową kobietę. Pamiętam jak czytając jej „Confessions of the wine lover” ponad 10 lat temu w których opisuje cześć swojego winiarskiego życia, jego blaski i cienie, dając czytelnikowi wgląd w życie prywatne podziwiałam jej determinację.


Do spotkania przygotowywałam się długo. Zastanawiając kim tak naprawdę jest człowiek ukryty za tysiącami stron tekstu opisującego jej doświadczenia. Kiedy przedstawiłam jej stowarzyszenie Kobiety i Wino drżał mi głos. Już nie pamiętam kiedy ostatnio podczas przemówienia byłam tak ze stresowana, szczerz myślałam, że to już jest za mną. Jancis powitała nas ze szczerym uśmiechem a spotkanie z nią było największą przyjemnością. Zapytana po wysłuchaniu prezentacji co jeszcze mogłybyśmy zrobić żeby nasze stowarzyszenie działało lepiej i sprawniej po zastanowieniu odpowiedziała że w zasadzie to Wy już wszystko robicie, ale dała nam kilka wskazówek o których wkrótce usłyszycie. Janics okazała się po prostu szczęśliwą kobietą kochającą swoją, pracę, ludzi i ceniącą kobiety w branży winiarskiej.

Podczas spotkania Jancis przyjęła tytuł honorowej członkini stowarzyszenia Kobiety i Wino i zakończyła spotkanie słowami wsparcia i poparcia, które na długie lata zostaną z nami.


Reszta naszego wieczoru to przemiłe rozmowy w trakcie uroczystej kolacji przy winie o historiach, ludziach wina i podróżach. Jancis wręcz wzruszyła się na widok swojego filmu sprzed 15 lat, który został zaprezentowany podczas Gali przyznania nagrody Człowieka Roku magazynu Czas Wina i który po raz ostatni widziała właśnie 15 lat temu. Przyznanie właśnie tej nagrody było powodem dla którego Jancis Robinson odwiedziła Polskę. Następnego dnia napisała o tym filmie nie tylko na swoim Twitterze ale również jej filmy pojawiły się na stronie Jancisrobinson.com. Komentując film była pozytywnie zaskoczona, że to co przekazywała 15 lat temu jest nadal aktualne.


Jancis przyjęła tradycyjną krakowską czapkę i uroczo oraz bardzo kobieco przejrzała się w lustrze by sprawdzić czy pasuje. Niezwykle ucieszyła się z tortu przygotowanego przez firmę Consoni i zanim jeszcze do niego doszła poprosiła żeby zrobić zdjęcie tortu telefonem bo musi natychmiast je wysłać do współautorki „Wine grapes” – bo tort był w kształcie tej książki – Julii Hardwig. Piękny gest docenienia osoby z którą się współpracuje, taki szczery i intuicyjny.


Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentu wizyty Jancis Robinson była degustacja win polskich. Nasi redaktorzy Wojciech Gogoliński i Michał Bardel przygotowali świetny wykład mówiący o historii polskiego winiarstwa jego uzupełnieniem był wykład Gabriela Kurczewskiego „Polski wkład w produkcję win Tokajskich”. Wielka szkoda, że nie wszystkim producentom prezentowanych win udało się dotrzeć na spotkanie. Każdy z nich miał okazję przedstawić swoje wina, które Jancis na bieżąco komentowała. Pozytywnie skomentowała m.in.jakość Inspira Volcano z Winnicy Płochockich czy też Rieslinga z winnicy Turanau. Widocznie zaskoczona jakością Pinot Noir z winnicy Miłosz oraz winnicy Turanu Jancis zadała wiele pytań o szczegóły uprawy tej vitis vinifery w Polsce.


To była pierwsza wizyta Jancis Robinson w Polsce. Sama Jancis przyznała, że nie zdawała sobie sprawy z rozwijającej się tutaj sceny winiarskiej więc mamy nadzieję, że wkrótce ta scena wypłynie na międzynarodowe wody.


Na koniec naszego wywiadu zapytałam moją rozmówczynię o jej kolejny projekt.


Zaskakująco szczerze odpowiedziała, za co ją bardzo cenię, że jej nowa mantra-to mniej pracy, więcej przyjemności.


Pracowałam ciężko przez ponad 40 lat i teraz kiedy nasze dzieci dorosły, a my mamy wystarczająco dobre zdrowie, żeby podróżować m.in. dla Financial Times, z którym zarówno ja, jak i mój mąż Nicholas Lander – krytyk kulinarny współpracujemy, zaczęliśmy bardziej doceniać benefity naszej pracy. Postanowiłam bardziej cieszyć się życiem.


Jancis pozostanie w mojej pamięci jako osoba czynu , zawsze gotowa do działania, błyskotliwa ale dostępna, wspierająca, stawiająca najwyższe poprzeczki a jednocześnie otwarta na to co nowe i wskazująca drogę.


Właśnie taką ją sobie wyobrażałam.


Autor: MBV, artykuł opublikowany wcześniej w magazynie Czas Wina  www.czaswina.pl