Nicholas Lander – słynny brytyjski krytyk kulinarny

Nicholas Lander – słynny brytyjski krytyk kulinarny Financial Times dwa lata temu odwiedził Polskę, w związku z promocją jego książki “The art of restaurateur”.


Przedstawiając swoją książkę Nicholas podkreślił trzy cechy, którymi powinien charakteryzować się wybitny restaurator. To miłość do jedzenia, do wina i do ludzi. Należy przede wszystkim zrozumieć swoich klientów, a nade wszystko wnikliwie ich słuchać – mówi Lander.


W prywatnym wywiadzie, jaki miałam okazję z nim przeprowadzić, rozmawialiśmy o aktualnej scenie kulinarnej zarówno na świecie jak i w Polsce. Nicholas opisał, że dzisiejsze restauracje, które odnoszą sukcesy to przede wszystkim te które mają krótsze, regularnie zmieniające się menu, podkreślające lokalne, sezonowe produkty, a przede wszystkim dobrze wycenione, gdyż dzisiejszy klient zwraca uwagę na relację jakości do ceny.

Obserwując scenę kulinarną w Polsce zauważył, że jesteśmy ok. 5 lat za trendami światowymi, natomiast podkreślił, że ta różnica będzie się szybko zacierać i może się wyrównać mniej więcej za trzy lata. Nicholas był jednak zaskoczony pozytywnym nastawieniem Polaków wobec rozwoju kulinarno-winiarskiego przyznając jednocześnie, że przyjeżdżając tutaj wcale się tego nie spodziewał. Dał temu wyraz po powrocie w Financial Times bardzo pozytywnie opisując dwie krakowskie restauracje – Bottigliera 1881 i Studio Qulinarne. Trudno jednak nie zauważyć, że są to jednocześnie nie tylko świetne restauracje ale również miejsca z bardzo dobrą selekcją wina przygotowaną przez doświadczonych sommelierów, zatrudniające pracowników wyedukowanych winiarsko w londyńskiej Wine and Spirit Education Trust. W swoim artykule Nicholas podkreśla właśnie dobór win do potraw co powinno zwrócić szczególną uwagę naszych restauratorów, którzy nadal zdają się pomijać istotę i wagę dobrze zbudowanej i dopasowanej do menu karty win.


Rozmawialiśmy nie tylko o rozwoju sceny restauracyjnej ale również winiarskiej na świecie. Przede wszystkim dlatego, że Nicholas jest mężem chyba najsłynniejszej kobiety w świecie wina, autorki wielu wybitnych publikacji winiarskich i krytyka winiarskiego Jancis Robinson. Poznali się nie gdzie indziej jak na degustacji wina w ambasadzie amerykańskiej w Londynie w 1980 roku. No i tak właśnie przy winie zaczęła się ta romantyczna historia – śmieje się Nicholas.

Nicholas podzielił się ze mną ciekawym komentarzem dotyczącym popularyzacji picia wina i rozwoju wine barów , które otwierają się w Polsce w ostatnim roku jak grzyby po deszczu. Jego zdaniem największą rolę w rozwoju tej popularyzacji odgrywają młode kobiety. Kobiety które nie przepadają za mocnymi alkoholami traktują wino jako luksusowy styl życia, lubią odkrywać nowe miejsca i nie przeszkadza im czekanie w kolejce na stolik w popularnym lokalu. Tam gdzie pojawiają się młode kobiety pojawią się również mężczyźni mówi Nicholas.


To była pierwsza wizyta kulinarna Nicholasa w Polsce ale zapewnia, że z przyjemnością w niedługim czasie do nas wróci.


Artykuł był publikowany w magazynie Czas Wina.